Cel projektu
Celem głównym projektu jest aktywizacja zawodowa osób młodych, w wieku 15-24 lat, bez pracy, które nie uczestniczą w kształceniu i szkoleniu (tzw. młodzież NEET), biernych zawodowo oraz niezarejestrowanych w urzędach pracy z wyłączeniem grupy określonej dla trybu konkursowego w Poddziałaniu 1.3.1. Projekt realizowany jest w ramach Osi Priorytetowej I „Osoby młode na rynku pracy”. Działanie 1.2 „Wsparcie osób młodych pozostających bez pracy na regionalnym rynku pracy”. Projekt realizowany jest przez Danmar Computers Małgorzata Mikłosz, ul. K. Hoffmanowej 19, 35-016 Rzeszów, w partnerstwie z fundacją Viva Femina, ul. R. Alsa 2/1, 35-030 Rzeszów.
Nr projektu: WND-POWR.01.02.02-18-0177/15
Okres realizacji projektu: 01.01.2016 r. – 31.05.2017 r.
Warunki udziału w projekcie
W projekcie zakładamy udział 90 osób (54 kobiet i 36 mężczyzn), które spełniają następujące kryteria:
- Zamieszkują na terenie województwa podkarpackiego w rozumieniu Kodeksu Cywilnego.
- Osoba z tzw. kategorii „młodzież NEET” tj.: osoba w wieku 15-24 lat, w tym osoba niepełnosprawna, spełniająca łącznie następujące kryteria:
- bezrobotna lub bierna zawodowo,
- niezarejestrowana w urzędzie pracy,
- nieuczestnicząca w kształceniu formalnym w trybie stacjonarnym,
- nieuczestnicząca w pozaszkolnych zajęciach mających na celu uzyskanie, uzupełnienie lub doskonalenie umiejętności i kwalifikacji zawodowych lub ogólnych, potrzebnych do wykonywania pracy,
- nieuczestnicząca w tego typu formie aktywizacji finansowanej ze środków publicznych w okresie ostatnich 4 tygodni.
- Osoba z niepełnosprawnościami – to osoba niepełnosprawna, w rozumieniu ustawy z dnia
27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób z zaburzeniami psychicznymi (Dz.U. z 2011 r. Nr 127, poz. 721 z późn. zm.), a także osoby z zaburzeniami psychicznymi w rozumieniu ustawy z dnia 19 sierpnia 1994 r. o ochronie zdrowia psychicznego (Dz. U. z 2011 r., Nr 231, poz. 1375); - Osoba z grupy wyłączonej z objęcia wsparciem, tj. osoba młoda, w tym niepełnosprawna, w wieku 15 -29 lat, pozostająca bez pracy z tzw. kategorii „młodzieży NEET” należąca do jednej z następujących grup docelowych:
- młodzież z pieczy zastępczej opuszczająca pieczę (do roku po opuszczeniu instytucji pieczy) ze szczególnym uwzględnieniem:
- wychowanków pieczy zastępczej powyżej 15 roku życia, którzy po zakończeniu pobytu w instytucjach pieczy zastępczej powrócili do rodzin naturalnych,
- wychowanków pieczy zastępczej powyżej 18 roku życia, którzy założyli własne gospodarstwo domowe,
- wychowanków pieczy zastępczej powyżej 18 roku życia, którzy usamodzielniają się i mają trudności ze znalezieniem zatrudnienia po zakończeniu pobytu w instytucjach pieczy zastępczej,
- matki opuszczające pieczę (do roku po opuszczeniu instytucji pieczy),
- absolwenci młodzieżowych ośrodków wychowawczych i młodzieżowych ośrodków socjoterapii (do roku po opuszczeniu),
- absolwenci specjalnych ośrodków szkolno-wychowawczych i specjalnych ośrodków wychowawczych (do roku po opuszczeniu),
- matki przebywające w domach samotnej matki,
- osoby młode opuszczające zakłady karne lub areszty śledcze (do roku po opuszczeniu).
- młodzież z pieczy zastępczej opuszczająca pieczę (do roku po opuszczeniu instytucji pieczy) ze szczególnym uwzględnieniem:
W ramach projektu oferujemy dla wszystkich uczestników:
- indywidualne doradztwo zawodowe;
- grupowe poradnictwo zawodowe;
- indywidualne konsultacje z psychologiem;
- szkolenia zawodowe;
- staż zawodowy;
- pośrednictwo pracy.
Zapewniamy uczestnikom projektu:
- stypendium szkoleniowe;
- comiesięczne stypendium stażowe;
- zwrot kosztów dojazdu;
- wyżywienie podczas szkoleń z grupowego poradnictwa zawodowego;
- podręczniki/skrypty tematyczne do szkoleń zawodowych.
Udział w projekcie jest bezpłatny.
Zajęcia będą odbywać się na terenie Rzeszowa.
Wsparcie w ramach projektu
Etap 1 – Indywidualne doradztwo zawodowe
W ramach tego etapu przeprowadzona zostanie analiza potrzeb zawodowych uczestników projektu, określone zostaną ich możliwości, umiejętności i zainteresowania na podstawie których zostanie zaplanowana możliwość wyboru dalszej edukacji i podniesienia kwalifikacji zawodowych. Opracowany zostanie Indywidualny Plan Działania, który będzie określał ścieżkę rozwoju edukacyjnego i zawodowego każdego z uczestników projektu. Indywidualne doradztwo zawodowe obejmie również indywidualną pomoc w przygotowaniu dokumentów aplikacyjnych tj. listu motywacyjnego oraz CV. Zadanie realizowane będzie w wymiarze 6 godzin (2 spotkania po 3 godziny).
Etap 2 – Grupowe poradnictwo zawodowe
W ramach projektu zaplanowano 16 godzin (2 spotkania po 8 godzin) grupowego poradnictwa zawodowego. Podczas zajęć uczestnicy projektu będą uczyć się rozpoznawania własnych zainteresowań, umiejętności predyspozycji czy ograniczeń. Grupowe poradnictwo zawodowe obejmie zagadnienia w zakresie planowania kariery zawodowej, aktywnego poszukiwania pracy oraz przygotowania do rozmowy kwalifikacyjnej. Uczestnikom zostanie przekazana wiedza z zakresu prawa pracy, form zatrudnienia i samozatrudnienia oraz zakładania i prowadzenia własnej działalności gospodarczej.
Etap 3 – Indywidualne konsultacje z psychologiem
W projektu każdy uczestnik zostanie również objęty wsparciem psychologa. Podczas spotkań z psychologiem przeprowadzona zostanie diagnoza barier psychologicznych, które utrudniają efektywne funkcjonowanie społeczne i zawodowe. W trakcie spotkań przeprowadzone zostaną badania psychologiczne, które umożliwią określenie sfery poznawczo rozwojowej każdego z uczestników projektu indywidualnie. Uczestnicy będą mieli również możliwość zaplanować i przedyskutować sposoby rozwiązywania różnorodnych problemów natury zarówno osobistej jak i zawodowej. Spotkania będą zaplanowane w taki sposób, aby dać uczestnikom projektu możliwość wspierania i motywowania ich podczas całego okresu trwania projektu. Zaplanowano 5 godzin indywidualnych konsultacji z psychologiem na każdego uczestnika.
Etap 4 – Szkolenia zawodowe
Każdy z uczestników projektu weźmie udział w wysokiej jakości szkoleniu zgodnym z przygotowanym IPD. Wstępna lista przygotowanych szkoleń to m.in.: Technik informatyk, Technik hotelarstwa, Technik usług kosmetycznych, Operator wózków widłowych z napędem silnikowym, Kwalifikacja wstępna na przewóz rzeczy. Szkolenia będą się kończyć egzaminem i uzyskaniem certyfikatu, potwierdzającego nabyte kwalifikacje.
Etap 5 – Staż zawodowy
Kolejną formą wsparcia będą 3 – miesięczne płatne staże zawodowe. Staże będą odbywać się na podstawie umowy zawartej pomiędzy stażystą, wnioskodawcą, a podmiotem przyjmującym na staż. Dla każdego z uczestników na podstawie jego IPD zostanie opracowany program stażu. Stażysta będzie wykonywał swoje obowiązki pod nadzorem opiekuna stażu, który zostanie wyznaczony po stronie podmiotu przyjmującego na staż.
Etap 6 – Pośrednictwo pracy
Wsparciem w ramach pośrednictwa pracy zostaną objęci wszyscy uczestnicy projektu. Celem spotkań będzie ukierunkowanie potrzeb zawodowych uczestników projektu i możliwości w odniesieniu do rynku pracy. Pośrednik pomoże uczestnikowi projektu w sporządzeniu i zgromadzeniu dokumentów, niezbędnych w procesie rekrutacji we wskazanej firmie. Będzie monitorował przebieg aplikacji oraz wspierał uczestnika projektu podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Spotkania będą organizowane w wymiarze 10 godzin dla każdego uczestnika (5 spotkań po 2 godziny)..